Türkler’in Dubai Seferberliği Hız Kazanıyor

Şub 28, 2024 | Değerlendirmeler

Aremas Group iştiraki DPA Real Estate Dubai’nin en prestijli gayrimenkul projelerini tanıtmak için İstanbul Raffles Hotel’de Dubai’deki stratejik ortağı Evolutions ile birlikte özel bir etkinlik düzenledi ve fırsatları Türk yatırımcılarla buluşturdu. Dünya çapında tanınan beş özel gayrimenkul projesi, potansiyel Türk yatırımcılar tarafından ilgiyle karşılandı.

Dubai’de Gayrimenkul Yatırımı Etkinliği Büyük İlgi Gördü

Benzersiz destinasyonlardaki en seçkin projeleri yatırımcılarla buluşturan DPA Real Estate, 23-24 Şubat tarihlerinde Raffles İstanbul Otel’de gerçekleştirdiği etkinlikte Dubai’nin 5 özel gayrimenkul projesini tanıttı. İki gün boyunca süren tanıtım etkinliği Türkiye’deki yatırımcılar tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

Etkinlikte tanıtılan 25H Heimat, Rise Residences, Sapphire 32 Residences, Roma Residences ve SLS Residences, Dubai’nin lüks yaşam tarzını yansıtan ve yatırımcılara yüksek getiri potansiyeli sunan konseptlerle dikkat çekti. Projeler, modern mimari tasarımları, benzersiz konumları ve sundukları ayrıcalıklı yaşam tarzı ile öne çıkıyor.

Türk Yatırımcılarının Dubai’ye Olan İlgisi Son Zamanlarda Çığ Gibi Büyüyor.

Dubai’de yatırım yapmayı düşünen yatırımcıları, prestijli ve yüksek potansiyele sahip projelerle buluşturduklarını söyleyen DPA Real Estate Direktörü Ebru Kaplanoğlu; ‘’Türk yatırımcılarının Dubai’ye olan ilgisi son zamanlarda adeta bir çığ gibi büyüyor. İstanbul’dan 600’den fazla kişi etkinliğe katılma talebini iletti ve 200’den fazla kişiye özel sunumlar yapıldı. Türk yatırımcılarının Dubai’ye olan ilgisini; coğrafi yakınlık, vergi avantajları, golden visa gibi cazip fırsatlar ile düşük peşinat seçenekleri gibi unsurlar arttırıyor. %10’luk bir peşinatla projeye yatırım yapabilme fırsatı oldukça çekici görünüyor. İnşaat bitene kadar %50-%60’ı oranında ödeme yapıldıktan sonra kalan kısım için Dubai bankalarından mortgage kullanabilme imkanı da yatırımcılar için ek bir avantaj sunuyor’’ dedi.

BAE’nin gayrimenkul projelerine güvence vermesi ve yatırımcıların inşaat sürecini titizlikle takip etmesinin yatırımı çekici kıldığına vurgu yapan Kaplanoğlu; ‘’Devlet yatırımcılara güven verirken, aynı zamanda riskleri minimize etmeye yardımcı oluyor. Kamunun inşaat takip programıyla siz kendi evinizden inşaatınızın ilerlemesini takip edebiliyorsunuz.’’

Dubai sadece yatırım değil, yaşamak için de cazip hale geliyor.

Ebru Kaplanoğlu, ‘’Geçtiğimiz hafta sonunda düzenlediğimiz etkinlikteki gözlemlerimize göre, yatırımcılar kadar Dubai’de yaşamayı arzulayan bir kitle de dikkat çekici boyutta. Özellikle Ekim-Nisan ayları arasında, Dubai’nin sıcak iklimi ve çeşitli aktivite olanakları, bu dönemde yaşamak için oldukça cazip hale geliyor. Dubai, farklı bütçelere hitap eden yaşam için ideal birçok bölgeye sahip. JVC, JBR, Dubai Marina, Dubai Hills veya Palm Jumeirah gibi bölgeler, farklı tercihlere ve ihtiyaçlara yanıt veriyor. Ev sahibi olmak isteyenler için 200-250 bin dolar gibi makul başlangıç fiyatları sunulurken, sadece 25-30 bin dolarlık bir peşinatla bu fırsatlardan yararlanmak mümkün’’ diye konuştu.

Dubai’nin finansal, lojistik ve transfer merkezi olması, bölgeye olan ilgiyi sürdürülebilir kılıyor.

Dubai’nin bilinmeyen yönlerine vurgu yapan Aremas Group Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan; ‘’ Dubai’nin bilinen yüzü, gökdelenlerle dolu Downtown bölgesiyle, JBR gibi popüler yerlerle, expat’ların yaşadığı, lüks otel markalarının, canlı gece hayatının, en iyi restoranların ve eğitim kurumlarının bulunduğu alanlarla tanınıyor. Ancak Dubai’nin diğer yüzü, finansal, lojistik ve transfer merkezi olmasıyla da dikkat çekiyor. Dubai, Orta Doğu’nun Asya’ya açılan kapısı konumunda. Finans, transfer ve lojistik merkezi olarak öne çıkıyor. Abu Dabi ve diğer emirliklerle arasındaki bölgeler, depolama üsleri ve belirli imalat faaliyetlerinin yoğun olduğu alanlar olarak işlev görüyor. Konut yatırımcıları genellikle bu yanı göz ardı ediyorlar, ancak ticaretle ve üretimle uğraşanlar için Dubai’nin farklı bir cazibesi var. Dubai’nin finansal, lojistik ve transfer merkezi olması, buraya olan ilgiyi sürdürülebilir kılıyor. Turizm de önemli bir unsur. Bu nedenle Dubai’ye olan ilgi arttıkça, konut ve yatırım talebi de artıyor. Dubai sadece bugün ya da kısa dönem için değil, geleceğe yönelik de büyük potansiyel taşıyor. 2023 yılı verilerine göre Türkiye’nin yabancılara konut satışı 4 milyar dolar civarında, ancak sadece Rusların Dubai’de yaptığı yatırım 40 milyar doları buluyor. Dubai’ye Çinliler, Hintliler, İngilizler ve Amerikalılar da yatırım yapmak için geliyorlar. Avrupalılar’ın yatırım davranışı da Türk yatırımcılardan pek farklı değil. Çünkü Dubai, %8 ile %10 arasında getiri sunabilen, güvenilir ve gelişmiş bir finansal sistemle dolar bazında getiri sağlayan ender ülkelerden biri olarak öne çıkıyor. Kısaca Dubai bugün değerli fakat yarın daha da değerli bir yatırım bölgesi ‘’ dedi.