Suudi Yatırımcıların Türkiye’ye İlgisi Yeniden Canlanıyor

Eyl 11, 2023 | Değerlendirmeler

Cityscape Global’de Türk Rüzgarı; Aremas’ın Türkiye, Londra ve Dubai’den exclusive olarak temsil ettiği projelerine ve danışmanlık hizmetlerine yoğun talep geldi.

Gayrimenkul sektöründe uzun yıllardır birikmiş deneyimiyle konsept geliştirmeden satış sonrası hizmetlere kadar A’dan Z’ye danışmanlık sunan Aremas Gayrimenkul, yabancı yatırımcıların nabzını tutmak amacıyla bu yıl dünyanın en büyük gayrimenkul fuarlarından biri olan Cityscape Global 2023’te yerini aldı. Farklı coğrafyalarda bulunan portföyü sayesinde, Aremas, özellikle Körfez ülkeleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen yatırımcıları standında ağırlıyor.

Yoğun Bir Fuar Günü Geçirdik

Fuarla ilgili bir değerlendirme yapan Aremas Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan, “Bu yıl ilk kez Riyadh’da düzenlenen Cityscape Global Fuarı’nın ilk günü oldukça yoğundu. Fuar sonuna kadar yaklaşık iki yüz bin ziyaretçi bekliyoruz” dedi.

İlgiden Son Derece Memnunuz

“Ülkemiz ve Aremas olarak gördüğümüz bu ilgiden son derece memnunuz,” diyen Vedat Arslan, ayrıca, “Yoğun ilgi gören standımızda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’yi, İTÖ Yönetim Kurulu Üyelerini ve beraberindeki heyeti ağırladık. Sektörel katılımımızın yanı sıra kamunun da fuara ilgi göstermesi bizim açımızdan son derece önemli bir durum” şeklinde konuştu.

Suudi Yatırımcıların Türkiye’ye İlgisi Yeniden Canlanıyor

Arslan, “Son yıllarda Dubai, Abu Dhabi, Katar ve Suudi Arabistan başta olmak üzere Arap ülkelerinin Türkiye’ye ilgisinin düşük olduğunu biliyorduk ama geçmişte büyük satışlar gerçekleştirdiğimiz Suudi Arabistan pazarının tekrar canlanacağını da öngörüyorduk. Bu yıl Riyadh’da düzenlenen Cityscape Global Fuarı’nın ilk gününde Suudi yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin yeniden canlanmaya başladığını gördük. Hem yatırımcılar hem de geliştiriciler olarak Suudi vatandaşları, özellikle İstanbul, Bodrum ve Trabzon bölgelerine büyük ilgi gösteriyorlar ve bu bölgelerde yatırım yapma düşünceleri tekrar canlanıyor.

Suudi pazarının öncelikli olarak Türkler’in geliştirme, insaat ve satış alanlarındaki tecrübelerine ihtiyaçları var

Arslan, ayrıca, “Bilindiği gibi Suudi Arabistan – ülke olarak – Dünyanın en büyük şantiyesi haline geliyor.. Bu bağlamda, Türk gayrimenkul geliştirici firmalarından Suudi Arabistan’da projeler geliştirmeleri yönünde önemli talepler alıyoruz. Suudi pazarı, gayrimenkul geliştirmek için hazır arsa stoku ve finansmana sahip, ancak Türklerin geliştirme, inşaat ve satış konularındaki tecrübelerine ihtiyaçları var” şeklinde konuştu.

Aremas hakkında:

2010 yılında büyük ölçekli, seçkin gayrimenkul projelerine satış ve pazarlama danışmanlığı sunma vizyonuyla yola çıkan Aremas Gayrimenkul, bugün bünyesinde 6 ana departmanla faaliyet gösteriyor. Türkiye dışında Almanya, Dubai ve Gürcistan’da ofisleri bulunan Aremas Gayrimenkul yurt içi ve yurtdışındaki büyük ölçekli gayrimenkul projelerine satış-pazarlama, konsept geliştirme, ticari gayrimenkul satışı, teslim ve ikinci el alanlarında, Maya İnternational ile de yabancıya konut satışı alanında hizmet veriyor. Kurulduğu günden bugüne kadar farklı segment ve tipte pek çok farklı projeye danışmanlık hizmeti sunan Aremas Gayrimenkul’ün geliştirme danışmanlığı ve satış pazarlama hizmeti verdiği projelerin toplam büyüklüğü yaklaşık 3 milyon metrekareye, satılabilir ürün değeri ise 5.3 milyar dolara ulaştı.